Bílí negři

ISBN: 978-80-7239-245-2
Překladatel: Jarka Vrbová
Vazba, formát: váz., A5
Počet stran: 352
Rok vydání: 2010
Naše cena: 59 Kč
Doporučená cena: 395 Kč
Koupit knihu

Ingvar Ambjørnsen (*1956) patří k nejčtenějším norským spisovatelům současnosti. Roku 1986 vyšla jeho průlomová kniha Bílí negři — velkolepý a nelítostný román z prostředí mladých lidí, kteří se v osmdesátých letech 20. století pod tíhou okolností nebo z protestu proti měšťáctví ocitají mimo norskou většinovou společnost. Autor své hrdiny neidealizuje ani nad nimi nemoralizuje — snad i proto se stal mluvčím outsiderů. Román však čtou se zájmem nejen oni. Bílí negři bývají přirovnáváni ke Kerouacově generační výpovědi Na cestě.

Nakladatelství Doplněk již vydalo Ambjørnsenův román Elling — Pokrevní bratři, jehož dramatizaci úspěšně uvádějí mnohé divadelní scény.

Recenze

Román o lidech z okraje společnosti aneb Rozšiřme si slovní zásobu, Jitka Jindřišková, www.iliteratura.cz, 6. 5. 2010

http://iliteratura.cz/Clanek/26273/ambj248rnsen-ingvar-bili-negri

Underground za oponou, Helena Březinová, Respekt, 31. 5. 2010

V nakladatelství Doplněk vyšel populární norský román Bílí negři z roku 1986. To je na román, který by snesl přívlastek generační, docela pozdě. Jenže za totality vyjít nemohl, hlavně pro vypravěčův kladný postoj k drogám všeho druhu, k hašiši zvlášť. A třebaže literární věda zná termín nespolehlivý vypravěč pro případ, že se hlas vypravěče odchyluje od morálních postojů, které si my čtenáři z knihy poskládáme, tady nemůže být o rozpolcenosti řeč: hlavní hrdina Erling zjevně mluví Ingvaru Ambjornsenovi (54) z duše.

Reflex, Labyrint kultury, 10. 6. 2010
Ambjørnsenův drajv norského podsvětí, Ema Stašová, Právo, 16. 6. 2010

„Spisovatelé jsou nezodpovědná cháska, která se uchlastá už v mladém věku, a jejich knihy vznikly tak, že ty trosky nějak obalamutily nakladatelství,“ charakterizuje Erling, vypravěč románu Bílí negři od Ingvara Ambjørnsena, skupinu norských intelektuálních povalečů, k níž sám náleží.

Ivan Matějka, Literární noviny, 8. 7. 2010

„V životě jsem neměl nájemní smlouvu na víc než na záchod, který jsem zrovna používal," říká hlavní (anti)hrdina knihy, spisovatel Erling. Málokterá slova v knize tak výstižně odkazují k vykořeněnosti a nonkonformitě života na okraji prostoru vytyčeném společenskými normami a konvencemi.

Petra Duhajská, www.nekultura.cz, 9. 12. 2010

V rodném Norsku patří Ingvar Ambjørnsen mezi spisovatelskou špičku. U nás je zatím znám zejména díky divadelnímu zpracování románu Elling. Pokrevní bratři (česky 2006), ve kterém si ústřední dvojici přátel z psychiatrické léčebny Ellinga a Kjella Bjarna zahráli bratři Vladimír a Michal Dlouzí. Nyní vychází v českém překladu i nejzásadnější Ambjørnsenovo dílo, román Bílí negři.