Blázen svobodný

ISBN: 978-80-7239-289-6
Překladatel: Daniela S. Zounková
Vazba, formát: váz., A5
Počet stran: 414
Rok vydání: 2012
Naše cena: 199 Kč
Doporučená cena: 289 Kč
Původní cena: 445 Kč
Cena e-knihy: 223 Kč
Koupit knihu

Ve svém románu Blázen svobodný otevírá Beate Grimsrudová dveře do světa, který je většině lidí neznámý: těžký a občas nesnesitelný život s psychózou a zároveň fascinující a napínavý vnitřní svět umělce.

Eli ve svém bytě bydlí sama, ale její život je nerozlučně spjat s Espenem, Erikem a Emilem. K nim se později přidá ještě princ Eugen. Jsou to hlasy, které slýchá v hlavě a doprovázejí ji už od dětství. Eli je čas od času hospitalizována na psychiatrickém oddělení, kde se setkává jak s pomocí a podporou, tak s odmítáním a neporozuměním. Má obrovskou vůli a chuť žít normální život a tvořit, ovšem soužití s hlasy občas překročí hranice snesitelnosti. Přesto píše knihy, točí filmy a pořádá přednášky.

Román byl v roce 2009 nominován na Cenu Severské rady za literaturu, a to jak za Norsko, tak za Švédsko. V roce 2010 za něj autorka získala Cenu kritiků.

Recenze

Mezi Norskem a Švédskem, mezi genialitou a šílenstvím, Pavla Nejedlá, iliteratura.cz, 13. 1. 2013

http://iliteratura.cz/Clanek/31097/grimsrud-beate-blazen-svobodny

Blázinec v hlavě, Karolína Stehlíková, Host, 7/2013

Nakladatelství Doplněk už od roku 2002 v rámci edice Současná evropská próza rovnoměrně vydává pozoruhodné tituly ze současné norské literatury. Praxi překládat kvalitní romány neovlivnil ani detektivkový Klondike, ve který se do velké míry proměnil (nejen u nás) trh se skandinávskou prózou.