Ještě jedno, pane Lehmanne

ISBN: 978-80-7239-242-1
Překladatel: Jana Zoubková
Vazba, formát: váz., A5
Počet stran: 216
Rok vydání: 2009
Titul již není k dispozici

Román Ještě jedno, pane Lehmanne, prvotina Svena Regenera (*1961), vyšel v Německu roku 2001 a stal se doslova kultovním dílem, v roce 2003 byl zfilmován.

Autor nás přivádí během podzimu 1989 do berlínské bohémské čtvrti Kreuzberg, kde jeho hlavní hrdina pracuje v hospodě. Pan Lehmann pochází z Brém a chtěl by, aby mu přátelé říkali Franku, a ne uctivě příjmením, oni to však ignorují. Brzy mu totiž bude třicet a pan Lehmann ví, že to je věk, kdy člověk začíná mít svou minulost, své „staré dobré časy“ a kdy se všichni začínají ptát, co hodlá udělat se svým životem. Být spokojený s prací číšníka, to se v tomto městě, kde vlastně všichni chtějí být „umělci“, moc nenosí.

V knize však nejde jen o zaznamenání atmosféry, genia loci a osudů zvláštních „týpků“, kteří sedí u baru a do postele se dostanou teprve v době, kdy jejich matky už zase vstávají do práce. Jde i o svébytný vývojový román plný vtipných a filozofujících dialogů. Venku třeba zrovna padá Berlínská zeď, ale člověk si taky může v klidu objednat další pivo. Protože co už znamená konec jedné dějinné epochy ve srovnání s řešením problému, zda v opilosti běží čas rychleji či pomaleji?

Recenze

Pan Lehmann a pád Berlínské zdi, František Cinger, Právo, 27. 11. 2009

Blíží se mu třicítka a Frank Lehmann se vrstevníkům zdá natolik starý, že mu všichni maličko ironicky říkají „pane Lehmanne“. Tuto nadsázku využil Sven Regener (1961), který příhody barmana v jedné z hospod svérázné západoněmecké čtvrti Kreuzberg promýšlel deset let.

To tenkrát byly na Západě časy, Jiří Peňás, Lidové noviny, 11. 12. 2009

Tohoto románu se v Německu prý prodal milion výtisků. Pan Lehmann, titulní postava románu Svena Regenera Ještě jedno, pane Lehmanne, se stal postavou, ve které se poznala armáda jiných „lémanů“, celkem spokojených ztroskotanců.

Německý hit funguje i po letech, Alice Horáčková, Magazín Víkend DNES, 9. 1. 2010

Pád berlínské zdi se dá prosedět v hospodě. Alespoň v sympatickém německém bestselleru Ještě jedno, pane Lehmanne, který vyšel česky.

Ivana Myšková, Mozaika, ČRo 3 — Vltava, 11. 5. 2010

Sven Regener je především rocker - zpívá, hraje a píše texty pro úspěšnou německou skupinu Element of Crime, kterou v roce 1985 spoluzakládal. Když ale v roce 2001 vydal svou románovou prvotinu Ještě jedno, pane Lehmanne, okamžitě se proslavil i coby spisovatel.

Berlín před pádem Zdi a pan Lehmann za barem, Jaroslava Haladová, www.knihozrout.cz, 2. 8. 2010

Na první pohled by se mohlo zdát, že to bude docela nuda. Dvě stě stránek o ne příliš ambiciózním třicátníkovi, co dělá za barem, jednou v noci potká psa, jednou ráno mu zavolá matka a jednou dopoledne se zamiluje. Příhody, jakých se denně odehrají tisíce. Ne každý je ale umí podat tak vtipně, jako Sven Regener, a ne všechny se navíc dějí na tak specifickém místě v tak podivné době, v Západním Berlíně těsně před pádem Zdi.

Ještě jedno, pane Lehmanne, Oto Horák, iLiteratura.cz, 20. 3. 2014