Poloviční bratr

ISBN: 80-7239-170-4
Překladatel: Jarka Vrbová
Vazba, formát: váz., A5
Počet stran: 560
Rok vydání: 2004
Titul již není k dispozici

Lars Saabye Christensen (*1953) náleží v Norsku k nejznámějším autorům. Jeho předposlední román Poloviční bratr (Halvbroren) byl v roce 2002 oceněn Severskou cenou za literaturu, ale autorovi přinesl pozoruhodný úspěch ještě před tímto oceněním a stal se v Norsku nejčtenější knihou. Christensenův vypravěčský talent bývá kritikou často přirovnáván k Johnu Irvingovi, či dokonce ke Knutu Hamsunovi.

Osudy čtyř generací obyčejné, byť netypické rodiny z Osla zaznamenává román Poloviční bratr prostřednictvím příběhu hlavního hrdiny Barnuma Nielsena, vyrůstajícího se svým starším, nevlastním bratrem Fredem v padesátých a šedesátých letech 20. století. Barnum Freda obdivuje, zbožňuje jeho sílu a neoblomnost, protože sám žádnou z těchto vlastností nemá, je naopak velmi zranitelný a zakomplexovaný. Intenzivním a naléhavým vyprávěním, které vtahuje čtenáře stále hlouběji do spleti osudových náhod, prolíná smířlivý, humorný tón a pochopení pro lidské slabosti.

Recenze

Nad knihou: Když neumíš mít rád, jsi jen poloviční, Miluše Juříčková, Právo, 12. 2. 2005

Všechny příběhy začínají mlčením, říká vypravěč románu Poloviční bratr norského spisovatele Larse Saabye Christensena (nar. 1953). A mlčení je v tomto textu obsaženo v mnoha podobách: poetické i dramatické, trapné i důstojné, jako pokračování rozhovoru jinými prostředky, jako afázie a oněmění hrůzou.

Norsko má velký román, Helena Březinová, www.iliteratura.cz, 10. 3. 2005

http://iliteratura.cz/Clanek/17157/christensen-lars-saabye-polovicni-bratr-in-respekt

Pravda je nudná!, Ondřej Vimr, Tvar č. 8/2005

Vůbec poprvé se českému čtenáři do rukou dostává kniha předního norského vypravěče Larse Saabye Christensena, spisovatele typu „bílá vrána“, který dovede potěšit běžného čtenáře i literárního vědce. Poloviční bratr je norským bestsellerem, který byl v roce 2002 oceněn Severskou cenou za literaturu a od té doby sklízí úspěchy všude, kde je uveden.