Ingvar Ambjørnsen

Ingvar Ambjørnsen (*1956) je jeden z nejúspěšnějších norských spisovatelů současnosti. Česky vyšel roku 2006 v nakladatelství Doplněk jeho román Elling. Pokrevní bratři o přátelství autistů Ellinga a Kjella Bjarna, v němž se autor chopil role mluvčího outsiderů a vyvrženců. I jeho dřívější generační výpověď s autografickými rysy Bílí negři o mladých lidech, kteří se dobrovolně uchylují „do podzemí“, se nese v podobném, jen mnohem drsnějším duchu. Ambjørnsen napsal i řadu detektivek a knih pro mládež, čtenáři ceněných pro věrohodnost a spád. Jeho série příběhů o dvou detektivech Pelle a Prófa se dočkala i zfilmování.

Řazení:
Bílí negři

Bílí negři

Ingvar Ambjørnsen (*1956) patří k nejčtenějším norským spisovatelům současnosti. Roku 1986 vyšla jeho průlomová kniha Bílí negři — velkolepý a nelítostný román z prostředí mladých lidí, kteří se v osmdesátých letech 20. století pod tíhou okolností nebo z protestu proti měšťáctví ocitají mimo norskou většinovou společnost.

více
Elling. Pokrevní bratři

Elling. Pokrevní bratři

Román líčí příběh dvou bývalých pacientů psychiatrické kliniky, kteří získali od města sociální byt a za pomoci asistenta se pokoušejí zařadit do běžného života.

více