Bjarte Breiteig

Bjarte Breiteig se narodil v roce 1974 v Kristiansandu. Nedokončil studium fyziky na univerzitě v Trondheimu a začal se soustavně věnovat literární vědě a estetice. Povídková sbírka Fantomové bolesti (1998) je jeho literárním debutem. O dva roky později vydal další povídky s názvem Surogáty, v nichž opětovně tematizuje bolestivé životní ztráty, tentokrát překryté náhražkami všeho druhu. Především z této sbírky pocházejí texty, které se objevují v norských čítankách, skandinávských antologiích a zahraničních časopisech. Také Breiteigově zatím poslední sbírce Lidé začínají klepat (2006) se dostalo řady významných literárních ocenění.

Řazení:
Pět let tátou

Pět let tátou

Martin Havn vede klidný a spořádaný život na předměstí, má dvě malé děti a úspěšnou ženu. Zatímco manželka se věnuje budování kariéry v marketingové agentuře, stará se Martin o domácnost a o kluky.

více
Fantomové bolesti

Fantomové bolesti

Sbírka patnácti motivicky propojených novel, která vyšla v roce 1998 jako debut norského spisovatele Bjarteho Breiteiga (*1974), získala ve Skandinávii značný ohlas jako doklad literárního vidění současné generace a vstoupila do antologií a čítanek. Breiteig v ní nastavuje zrcadlo existenciálního hledání a bolesti ze ztráty blízkého člověka.

více