Vojtěch Jestřáb

Dr. Vojtěch Jestřáb se narodil v roce 1922 v Brně, kde vystudoval klasické gymnázium a po válce absolvoval filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, zakončenou doktorátem v r. 1949. O rok později začal publikovat verše a překlady poezie. Jeho knižním debutem byla účast v almanachu pěti brněnských básníků, který redigoval Jan Trefulka (Dokořán, 1958). V roce 1964 vyšla básnická sbírka V této chvíli vyplutí. Následovala řada básnických překladů (Bagrickij, Arghezi, Anakreon, Blok, Shapiro a další). V roce 1987 vydal V. Jestřáb román o brněnském odboji A zpívat až do konce. V devadesátých letech se soustředil už jenom na prózu: v roce 1997 napsal memoárovou koláž Brno, můj Amarcord, na kterou volně navázal knihou Hmatat až k nahotě v roce 2000 a publikací Brno, můj Amarcord v čase zatmění. Svému oblíbenému tématu — zvířatům — se věnoval v próze románového typu … a vždycky přijde nové léto (1998) a také ve dvou novelách Znamení býka, vydaných k jeho 80. narozeninám. O rok později v Brně zemřel.

Řazení:
Brno, můj Amarcord v čase zatmění

Brno, můj Amarcord v čase zatmění

Brněnský spisovatel a překladatel Vojtěch Jestřáb (1922—2003) vypráví příběh svého života a zároveň příběh svého města Brna, které ožívá i postavami jeho přátel — spisovatelů, básníků, herců a malířů.

více
Znamení býka

Znamení býka

Dvě novely zralého spisovatele, básníka a překladatele věnované jeho oblíbenému tématu — zvířatům. Tentokrát jejich zneužití k vědeckým výzkumům a ke službě lidem, ovšem bez nároku na odměnu či vděčnost.

více
Hmatat až k nahotě

Hmatat až k nahotě

Vzpomínková kniha brněnského spisovatele se ničemu nevyhýbá a nic nezamlčuje, ať jde o prudké erotické sugesce mládí, intimitu lásek pozdějších z doby totálajnzacu, dobrodružství ilegality, skrývání před gestapem, kuriózní zatčení či zázračné přežití.

více
... a vždycky přijde nové léto

... a vždycky přijde nové léto

Kniha brněnského autora velmi kultivovaným jazykem a s vypravěčským umem líčí příhody zvířecích přátel, kteří prošli jeho životem. Vtipnými ilustracemi obohatila Jana Braná.

více