Syndrom velkého vlka

Hledání štěstí ve společnosti nadbytku
ISBN: 978-80-7239-244-5
Překladatel: Daniela S. Zounková
Vazba, formát: brož., A5
Počet stran: 216
Rok vydání: 2010
E-kniha: PDF, EPUB, MOBI
Naše cena: 212 Kč
Doporučená cena: 249 Kč
Cena e-knihy: 129 Kč
Koupit knihu

Dotisk 2019. Tématem pozoruhodné knihy z pera známého norského sociálního antropologa je spokojenost. Přístupnou a čtivou formou se autor snaží odpovědět na otázku, čím se vyznačuje šťastný a hodnotný život.

My, příslušníci globální střední třídy, máme v podstatě ráj na zemi: dožíváme se vyššího věku než kdokoli před námi, méně pracujeme a jsme zdravější než předchozí generace. Dopřáváme si kvalitní a chutnou stravu, posloucháme hudbu, která se nám líbí, nabízí se nám nepřeberný výběr literatury... Přesto však nejsme spokojeni. Vědecké studie ukazují, že životní spokojenost od 50. let minulého století poněkud poklesla. Nadbytek nám nepřináší štěstí; zdá se, že šťastný život nám uniká stejně jako v dobách chudoby a nedostatku.

V nakladatelství Doplněk vyšla již ve třetím vydání také Eriksenova Tyranie okamžiku s podtitulem Rychlý a pomalý čas v informačním věku, dále jsme vydali jeho publikaci Odpady s podtitulem Vyhazování ve světě plném nežádoucích průvodních jevů.

Recenze

Chcete být opravdu šťastní? Jeďte do Bangladéše…, Barbora Grečnerová, iliteratura.cz, 31. 3. 2010

Dnešní Norové jsou méně šťastní než jejich předkové před padesáti lety, říká průzkum v zemi s jednou z nejvyšších životních úrovní v Evropě. Podobně by pravděpodobně dopadlo mnoho jiných evropských zemí, kdybychom se ptali náhodně kolemjdoucích v ulicích Paříže nebo Berlína.

Kdy nás začne dostatek nudit?, Tomáš Weiss, lidovky.cz, 14. 4. 2010

Co to žijeme za život ve společnosti nadbytku, popisuje v knize Syndrom velkého vlka norský sociální antropolog Thomas Hylland Eriksen (1962).

Pohádka o lidském štěstí, Karolína Stehlíková, Host č. 6/2010

Norský antropolog Thomas Hylland Eriksen je ve své zemi milován a ceněn. Jeho přístupně napsané knihy si rychle získaly oblibu i v zahraničí a byly zatím přeloženy do více než dvaceti jazyků. U nás už vyšly jeho práce Sociální a kulturní antropologie (Portál, 2008), Antropologie multikulturních společností — Rozumět identitě (Triton, 2007) a Tyranie okamžiku (Doplněk, 2005). Ve stejné grafické úpravě (ekologický paperback s nahnědlou obálkou s obrázkem stylizované vlčí hlavy od Jany Brané) vyšla nyní v Doplňku nejnovější Eriksenova kniha Syndrom velkého vlka. Jak je patrné z podtitulu — Hledání štěstí ve společnosti nadbytku —, kniha se zabývá především otázkou, co je štěstí a jak k němu dospět.