Lars Saabye Christensen

Lars Saabye Christensen (*1953) je jedním z nejčtenějších a také nejpřekládanějších autorů současné norské literární scény. Již v roce 1976 získal cenu určenou mladým začínajícím autorům a o čtvrtstoletí později, v roce 2002, byl za román Halvbroren (2001) oceněn prestižní Severskou cenou za literaturu. Podobně jako v Norsku, kde se tato kniha stala bestsellerem, se také český překlad, vydaný pod názvem Poloviční bratr (2004), setkal s nadšeným ohlasem. S povídkovou tvorbou autora se mohou čeští čtenáři seznámit v antologii norských povídek Krajina s pobřežím aneb Sto let norské povídky (2005). Nepochybně autobiografický příběh, román Saabyeho cirkus, vyšel v roce 2006.

Řazení:
Beatles

Beatles

U nás již známý norský autor Lars Saabye Christensen vydal roku 1984 úspěšný román Beatles. Sleduje v něm osudy čtyř kamarádů v letech 1965—1972. Kluci milují Beatles a identifikují se s nimi; jednotlivá údobí zrání svých hrdinů autor dokonce rozčlenil do kapitol s názvy nejznámějších písniček legendární kapely.

více
Model

Model

Román líčí tvůrčí krizi uznávaného malíře na prahu padesátky, kterou ortel nevyléčitelné oční nemoci přetváří v hlubokou krizi životní.

více
Poloviční bratr

Poloviční bratr

Osudy čtyř generací obyčejné, byť netypické rodiny z Osla zaznamenává román Poloviční bratr prostřednictvím příběhu hlavního hrdiny Barnuma Nielsena, vyrůstajícího se svým starším, nevlastním bratrem Fredem v padesátých a šedesátých letech 20. století. 

více