Thorvald Steen

Thorvald Steen se narodil 9. ledna 1954 v Oslu. Pracoval jako malíř pokojů, roku 1983 dokončil studia na univerzitě v Oslu (obory filozofie a historie), řadu let působil coby předseda Sdružení norských spisovatelů. Publikoval sbírky básní, novel, esejů, účastní se inscenací svých dramat, vystupuje v otevřených debatách o otázkách světonázorových, etických, dlouhodobě kritizuje např. stav evropské psychiatrické péče. Přestože debutoval již v roce 1983, mezinárodního úspěchu dosáhl až svými historickými romány, v jejichž centru stojí známá osobnost, prožívající svá nejniternější hledání a osudová rozhodnutí — Charles Darwin v Buenos Aires (Don Carlos, 1993), Sigurd Jorsalfar na své vikinské výpravě (Konstantinopel, 1999), islandský velmož a básník Snorre Sturlason prožívající své poslední dny (Den lille hesten, 2002), Richard Lví srdce pochybující o oprávněnosti dobývání Jeruzaléma (Løvehjerte, 2010). Naprosto jiný tón i téma mají románové texty autobiografického charakteru: Vekten av snøkrystaller(2006, Tíha sněhové vločky) a Det lengste svevet (2008, Nejdelší skok).

Thorvald Steen je nositelem řady ocenění (Doblougprisen 2001). Roku 2006 mu byla udělena Zlatá medaile Univerzity Komenského v Bratislavě, slovenský překlad jeho románu Ťavie oblaky (Kamelskyer) získal cenu Jána Hollého.

Řazení:
Velbloudí mraky

Velbloudí mraky

Vypravěč románového příběhu, básník Erik Lindholm, se během svého stipendijního pobytu v Lisabonu náhodně seznámí s anglickou novinářkou Cecilií. Netrvá dlouho a Erik se do Cecilie zamiluje — navzdory tomu, že v Oslu na něj čeká manželka s dcerou.

více
Tíha sněhové vločky

Tíha sněhové vločky

Osmý román norského spisovatele Thorvalda Steena nese zřejmé autobiografické rysy. Jeho čtrnáctiletý hrdina sní o jediném: být skokanem na lyžích. Lékařské vyšetření po jednom z jeho pádů však přinese šokující výsledek — chlapec má nevyléčitelnou svalovou chorobu a lékař mu s okamžitou platností zakáže jakékoli sportovní aktivity.

více