Ivan Klíma

Ivan Klíma (*1931) vystudoval bohemistiku na Karlově univerzitě, poté pracoval jako redaktor (Literární noviny, Literární listy), od roku 1960 je literárně činný. V roce 1969 přednášel v USA na Michiganské univerzitě. Po návratu v roce 1970 nesměl u nás až do roku 1989 publikovat. Je nositelem státního vyznamenání „Za vynikající umělecké výsledky“ a řady literárních cen, autorem mnoha románů, povídek, divadelních her, esejů atd. Už od sedmdesátých let se zajímal o ekologické problémy, pracoval několik let ve vedení organizace Greenpeace; publikovat také esej o ekologických problémech Jak přežít blahobyt.

Řazení:
Tři hlasy

Tři hlasy

Už několik desetiletí žije naše společnost pod nadvládou čísel. Ekonomové sledují procentuální růst hrubého národního produktu a číslovky je uvádějí do extatických stavů.

více
Jak přežít blahobyt

Jak přežít blahobyt

Jakou jistotu nabízí svět v nejbližší budoucnosti? Je na místě naděje? To jsou jen dvě z mnoha otázek, jež si jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů současnosti Ivan Klíma klade ve svém eseji, v němž se zamýšlí nad rysy duchovního ovzduší přelomu tisíciletí.

více